Dodana: 1 luty 2007 08:29

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:29

Cenne dokumenty staropolskie

Województwo podlaskie odzyskało właśnie część swojej historycznej pamięci – tak dr Władysław Stępniak, wiceszef Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, nazwał dokonany 24 października akt wymiany ze stroną białoruską mikrofilmów starych dokumentów.

Do Białegostoku w tekturowych pudełkach przyjechała część ze stu tysięcy płyt CD, zawierających kopie XVI-wiecznych ksiąg sądowych grodzkich z ziem mielnickiej, drohickiej i bielskiej, których oryginały znajdują się w mińskim archiwum państwowym.
– Wartość tych ksiąg polega na tym, że w XVI i XVII wieku w sądach rejestrowano wszystkie ważne sprawy: spadki, sprzedaż mienia, związki małżeńskie – wyjaśnia dyrektor Stępniak. – To najważniejszy zbiór informacji o historii tego regionu. Myślę, że setki rodzin, które mają korzenie na Podlasiu doszuka się teraz w tych dokumentach informacji o dobrach swego rodu, o jego losach.
Realizacja pierwszej części projektu, której kulminacja odbyła się wczoraj w Muzeum Podlaskim trwała prawie dwa lata. Tyle czasu zajęło kopiowanie dokumentów. – Mimo zawirowań politycznych między naszymi krajami, współpraca z archiwum na Białorusi układała się znakomicie – zapewnił dr Stępniak. – I mam nadzieję, że tak będzie dalej, bo projekt będziemy realizować jeszcze kilka lat.
Zgodziła się z nim minister Olga Bierjukowa, szefowa Białoruskiego Archiwum Państwowego. – Mamy wspólną historię i wracamy do współpracy – powiedziała.
Księgi sądowe dostępne będą w Archiwum Państwowym w Białymstoku. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Podlaski Urząd Marszałkowski.
 
Kurier Poranny


 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook